BLOGI O SZWECJI, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ

Moja ” Trzydziestka przekracza granice” była pierwszym pomysłem jaki przyszedł mi do głowy, po przyjeździe do Szwecji.  Co możecie na niej znaleźć? No cóż nie jest to blog podróżniczy ani też modowy. To blog zwykłej Polki, która próbuje odnaleźć się w nowej codzienności. Miałam zostać kulturystką (fit dziewczyną) a zostałam mamą. Ciągle przekraczam swoje granice, o których dzielę się z wami.

Jednak dziś nie o mnie a o blogach i ludziach, którzy pokochali Szwecję. Opowiadają o miejscach, kulturze, języku w wyjątkowy dla siebie sposób. To blogi z którymi obowiązkowo musicie się poznać. Blogi, które uczą, opowiadają o Szwecji, inspirują i motywują.

 

******************* 1*******************

Pierwsza osoba i jej blog, którą odkryłam mieszkając jeszcze w Polsce to „POLKA W SZWECJI” Moniki Henriksson. Muszę się też przyznać, że Moniki blog zainspirował mnie do własnej przygody z pisaniem.

W Szwecji mieszka prawie 10 lat. Wrażliwa, inteligentna, nad wyraz utalentowana. Jak sama pisze o swoim blogu. Najpierw pisała dla siebie ale w miarę poznawania kraju chciała wszystkim dzielić się z innymi. I tak sam z siebie stał się jakoby przewodnikiem po życiu w Szwecji.

” Początki są trudne dla każdego, kto przekracza granice. Blog powstał dla ludzi, którzy przyjechali i pracują tak dużo i tak ciężko, że żeby wyjść ku Szwecji ( miastu, tradycjom, społeczeństwu) potrzebowaliby jakiegoś bodźca, motywacji, drogowskazu”.

Na stronie Moniki, znajdziecie przewodnik po Sztokholmie. Przeczytacie o tradycjach, ludziach i ciekawych miejscach, które odwiedziła w Szwecji. Wszystkie teksty pisane są w fajny, ciekawy sposób.

To, co jest najbardziej typowe dla Szweda to posłuszeństwo. Posłuszeństwo w skali jednostki i w skali całego społeczeństwa. Jak każą jechać 50/h to jadą 50/h. Jak każą czekać to czekają. Jak każą się szczepić, to się szczepią.Szwedzi cenią sobie wygodę ponad wszystko. Kolor szary i czarny nie brudzi się przecież tak szybko i dobrać do nich wszystko można. Miękka bawełna nie krępuje ruchów, gdy biegniemy na autobus. Paski pasują każdemu. Wąskie nogawki łatwiej wsunąć do kalosza, czy zimowego kozaka (a tych zimnych mokrych miesięcy jest tu zdecydowanie więcej).

Monika obecnie nie pisze na swoim blogu, ale nadal możecie czerpać informacje z jej ” Polka w Szwecji”.  Monika nie „przepadła” :).  Jej piękną twórczość znajdziecie na instagramie  @paintventure.

 

******************* 2 ******************

Drugim blogiem, o którym koniecznie muszę napisać to SZWECJOBLOG Natalki Kołaczek.

Jak sama o sobie mówi: ” mam ogromny sentyment do książek Tove Jansson o Muminkach i uważam, że w Dolinie Muminków znaleźć można wiele takich cennych mądrości. Ostatnio zajrzałam na przykład ponownie do bardzo pasującej na tę porę roku „Doliny Muminków w listopadzie” (tłum. Teresa Chłapowska). Jest tam fragment o patrzeniu jak pod mostem przepływa woda i o wsłuchiwaniu się w padający deszcz – „Bardzo jest łatwo miło spędzać czas”. To ważne zdanie, szczególnie potrzebne teraz, kiedy wydaje nam się, że czas pędzi coraz szybciej, że mamy coraz więcej na głowie. A tak naprawdę do zatrzymania się potrzeba tak niewiele. A takie proste ‚miłe spędzanie czasu’ potrafi dać później dużo energii do działania.”

Filolożka skandynawska, tłumaczka, lektorka języka szwedzkiego oraz autorka  fantastycznej książki „I cóż że o Szwecji”.

 „Ciałem najczęściej w poznańskim bloku z wielkiej płyty, myślami wśród skandynawskich, malowanych na czerwono, drewnianych domków”.

Kto planuje wyjazd do Szwecji, albo interesuje się Szwecją musi mieć w ręku książkę Natalii.

Kiedy czytałam „I cóż że o Szwecji” miałam ciarki. Serio. Natalia pisze o takich tematach, które nie są często poruszane, albo nie są w ogóle poruszane. Nie umknął jej żaden szczegół.  Szwecja to piękny i ciekawy kraj ale też specyficzny, o czym przeczytacie w Natalii książce.

 

******************* 3 ******************

MARCHEWKOWA SKANDYNAWIA to kolejna „pozycja” na mojej liście.

„Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze tą trudniejsza dla Ciebie” Z. Herbert

Jeden z ulubionych cytatów Pauliny 🙂

Paulina  Górszczak (Marchwica). Absolwentka Turystyki i Rekreacji na krakowskim AWFie. Paulinka mieszkała w fińskiej Laponii, a obecnie możecie ją spotkacie w Krakowie. Rozpoczęła kolejne studia         ( oczywiście skandynawistykę ) uczy się języka fińskiego i szwedzkiego. Kocha książki i podróże po Skandynawii.  Wspaniała, ambitna, życzliwa i miła dziewczyna od której możecie dowiedzieć się gdzie warto wyjechać na wycieczkę, zwiedzić najciekawsze miejsca czy na co zwrócić uwagę przed wyjazdem w kierunku Skandynawii.  Zaraża swoją pasją 🙂 

 

******************* 4 ******************

A na końcu bomba!

Bo tak ich mogę nazwać. Zaskakują mnie z dnia na dzień coraz bardziej. Nie da się ich nie lubić.

Młode małżeństwo  z czworonogiem, dla których nie ma rzeczy niemożliwych.

To „KUNDELEK NA BIEGUNIE”.

Jak sami twierdzą: „W życiu dla nas chodzi tylko o jedną ale cholernie ważną rzecz: przeżyć je po swojemu, nie oglądając się na to czego ktoś może od ciebie oczekiwać i co równie ważne: nikomu nie mówiąc jak on ma żyć”. To jest sedno naszego bycia tutaj i poruszania się w każdej dziedzinie życia”.

Konrad, Aga, pies Bocca i od niedawna kot Tesla. Stado,  które zechciało się wyrwać z Poznania i zamieszkać daleko na Północy, gdzie zima ‚is always coming’.

Uczą się i pracują w Skellefteå, daleko na północy Szwecji. Udowadniają, że pies jest ważną częścią życia i ważnym członkiem stada, które tworzą. Pokazują, że można wyprowadzić się nawet do Laponii zabierając ze sobą czworonoga. Tym bardziej są dla mnie bliscy, bo my również bez naszej Amber nie wyobrażaliśmy sobie życia w Szwecji. Bardzo im kibicuję.

Poruszają bardzo ciekawe tematy (o kosmetykach nietestowane na zwierzętach, o końcu przyjaźni albo jak napisać CV aby przyciągnąć uwagę pracodawcy). Mają fajne zdjęcia na instagramie i co ciekawe ich Facebook, instagram i blog, nie powielają tematów więc na każdym z tych źródeł znajdziecie co innego. 

I nie bez powodu napisałam o nich BOMBA. Kto wie czym zachwycą nas jutro.

Daję słowo, jak już ich poznacie – Pozostaniecie 🙂

************************************

To moje pozycje MUST HAVE  życia w Szwecji.  A jakie są twoje BLOGI, które śledzisz?

 

2 myśli na temat “BLOGI O SZWECJI, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ

  1. Znam wszystkie dziewczyny i zaglądam regularnie! Uwielbiam takie merytoryczne blogi.

    Jak lubisz takie klimaty zapraszam również do mnie, gdzie często wracam do tematu Skandynawii i podróży z kluczem

    Buszujacwcodziennosci.com

    1. Z pewnością jest wiele fajnych blogów nieodkrytych przeze mnie. Ale wszystko jeszcze przede mną. Dziękuję zajrzę do ciebie 🙂

Dodaj komentarz