MEDYCZNA STRONA EMIGRACJI

**********************************

Kiedy przyjechałam do Szwecji, po trzech miesiącach dowiedziałam się, że zostanę mamą. Z jednej strony wielka radość z drugiej obawa jak ja sobie poradzę bez języka, wiedzy i ważnych informacji. Zaczęłam poszukiwać informacji na forach i w grupach Facebook’owych. I tyle ile jest Polek w Szwecji tyle było zawsze opinii ;P
Dałam radę 🙂 chodź nawet zdarzało mi się dzwonić na konsultacje do dr Janusza Kasina 🙂 bo kto nie zna doktora Kasina hihi.
W głowie zaczął kiełkować pomysł aby udzielać informacji Polkom w Szwecji z najlepszego źródła. Czyli od osób zajmujących się zawodowo położnictwem, ginekologią itd…

************MEDYCZNA STRONA EMIGRACJI*************

Ruszam z projektem MEDYCZNA STRONA EMIGRACJI, gdzie pod tą kategorią będę umieszczać odpowiedzi na pytania, które bardzo często nurtują nowoprzybyłe Polki, ale oczywiście nie tylko.
Będzie szereg ciekawych informacji. Oraz przeczytacie o Polakach pracujących w zawodzie i żyjących w Szwecji.

**********************************

I tak dziś przedstawiam wam kobietę, która nie tylko jest Położną ale i pełną motywacji i silnej woli w osiągnięciu celu, Polką.
Izabela Hissan (49 lat) pochodzi z Lublina.


„Po ukończeniu liceum oraz maturze rozpoczęłam naukę w Studiu medycznym Położnictwo – nauka trwała 2,5 roku. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu i z tytułem położnej wyemigrowałam z Polski do Dani”.
W wieku 21 lat jako młoda mężatka i mama wyjechała do Dani, gdzie mieszkała przez 15 lat.
Natychmiast rozpoczęła naukę języka duńskiego z myślą ze wkrótce dostanie uprawnienie do pracy w Dani jako położna.
Niestety okazało się, że polskie wykształcenie równa się duńskiemu wykształceniu jako pomoc pielęgniarki/salowa/ undersköterska.
Aby uzyskać duński dyplom położnej musiała rozpocząć studia w Kopenhadze trwające 3 lata.
„Po trzech próbach dostania się na uczelnie rozpoczęłam naukę – w języku duńskim i po 4 latach pobytu w Dani ( musze tu podkreślić ze zawód położnej w Dani ma bardzo wysoki status i na jedno miejsce w szkole położnych przypada około 12 osób składających podanie).
Po ukończeniu szkoły rozpoczęłam prace w Kopenhadze w Rigshospital na oddziale porodowym a następnie na porodówce w Næstved.
Z powodu pracy mojego męża w 2005 wyjechaliśmy do Szwecji gdzie natychmiast rozpoczęłam prace w Växjö. Na początku rozmawiałam po duńsku i z biegiem czasu w pracy nauczyłam się języka szwedzkiego”.


Izabela Hissan od 2005 mieszkam w Szwecji.
Przez 12 lat mieszkała w Växjö a obecnie w Malmö.
Jest nie tylko polską położną w Szwecji ale również doskonałym dowodem na to, że ciężką pracą i ambicjami można spełniać swoje pasje i marzenia.

Niebawem spotkamy się ponownie z Izabelą 🙂

**********************************

Dodaj komentarz