PIERWSZA PRZYGODA Z JĘZYKIEM POLSKIM- GWIAZDKA Z NIEBA

Pakiet edukacyjny GWIAZDKA Z NIEBA adresowany jest do dzieci dwujęzycznych w wieku od 1 do 3 lat, które swoją pierwszą przygodę z językiem polskim rozpoczynają w warunkach domowych w otoczeniu obcokulturowym i obcojęzycznym. Proces uczenia się dzieci dwujęzycznych przebiega w tych warunkach inaczej niż u rówieśników mieszkających i uczących się języka ojczystego w Polsce.

*************

Tak zaczyna się materiał dla rodziców z pakietu podręczników i ćwiczeń od wydawnictwa PROLOG PUBLISHNING.
Jestem mamą, której zależy aby dziecko uczyło się języka polskiego żyjąc za granicą. Chciałabym aby mój synek pisał i mówił, poprawnie w naszym ojczystym języku. Pisałam o tym już w poprzednim wpisie. Obiecałam, że będę poszukiwać rynkowych pomocy naukowych, literatury, artykułów i książek dla rodziców i dzieci dwujęzycznych mieszkających, jak my za granicą.

*************

      Takich rodziców jest wielu, dlatego dziś chciałabym wam opowiedzieć i polecić pakiet edukacyjny GWIAZDKA Z NIEBA dla dzieci dwujęzycznych 1-3 lat od wyżej wymienionego wydawnictwa. Autorami są Justyna Krztoń oraz dr Rafał Piechocki, wyjątkowe osoby. Autorzy wielu słowników, książek i podręczników polskich oraz niemieckich. Wyspecjalizowani w nauczaniu języka polskiego jako obcego.

*************

Kiedy otrzymałam ten pakiet, miałam mieszane myśli.
Po pierwsze dziecko, które ma 1,4 miesiące ciężko namówić do skupienia i uwagi.
Po drugie, wydawało mi się, że Maksymilian jest za mały do jakiejkolwiek edukacji.


Ale zaczęliśmy testować… 🙂

 ********NASZE TESTOWANIE*******

 Maskotka stała się jego ulubioną przytulanką, a piękny plakat zawisł nad łóżeczkiem. Piosenki i rymowanki są bardzo proste i „wpadają w ucho”.

 I nie bez przyczyny są właśnie takie.

„Pod koniec pierwszego i na początku drugiego roku życia w mowie dziecka pojawiają się wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Dziecko próbuje naśladować odgłosy zwierząt, pojazdów, sprzętów lub czynności, np. am, miau, puk. Najłatwiejsze do wypowiedzenia są te wyrażenia, które składają się tylko z przedłużonej samogłoski ( np. pa, am). Warto zachęcać dziecko do powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych, ponieważ ćwiczą cały aparat mowy. „

Maksymilianek zaczął naśladować dźwięki słyszane z płyty. Bawimy się razem przy rymowankach, powtarzając ruchy i dźwięki. Bardzo mnie zaskoczyło jak taki mały bobas potrafi naśladować dźwięki (np, HA HA HA, LA, LA LA, AM AM, HAU HAU, MU MU, KO KO itd) po zaledwie kilku powtórkach.
W momencie kiedy zaczęliśmy bawić się pakietem z GWIAZDKĄ Z NIEBA zauważyłam duży skok rozwojowy. Może to zbieg okoliczności a może faktycznie ćwiczenia poprzez świetną zabawę wskazane w materiałach, pomagają w jego rozwoju.

 ********CO W PAKIECIE ********

W Pakiecie znajdziecie:
* Wskazówki dla rodziców,
* Podręcznik,
* Zeszyt z piosenkami i nutkami,
* Zeszyt ćwiczeń,
* Kolorowanka,
* Plakat,
* oraz pluszową gwiazdkę.

*************

W materiałach tych można przeczytać bardzo ciekawe rady.

Ja np. sceptycznie podchodziłam do kolorowanki ( jednej z książek z pakiety), ponieważ Maksymilianek jak już dostanie mazak to rysuje ściany, podłogi i usta a nie kartkę :P, ale dzięki wskazówkom zawartym w książkach, zmieniłam swoje podejście do jego twórczości.

” Malując, rysując, przyklejając, wydzierając z papieru itd., dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo ruchową. Jeśli dziecko jeszcze nie rysuje, należy pomóc mu prawidłowo trzymać kredkę. Rysując nazywamy z dzieckiem kolory kredek, opowiadamy opowiadając o jego rysunku, pozwalamy na kreatywność, nie wymuszamy aby np. słońce było narysowane żółtą kredką”.

Każda z książek jest dokładnie przemyślana, a jeśli masz wątpliwości czy jakieś zadanie jest za „poważne” dla twojego kilkunasto-miesięcznego dziecka, zaraz znajdziesz wskazówki jak zabrać się do ćwiczenia.
Znajdziemy również odnośniki do wielu bardzo ciekawych artykułów, które warto przeczytać.

Ponieważ nauka języka polskiego dla dzieci dwujęzycznych nie jest łatwa, więc aby osiągnąć sukces, my rodzice musimy zaangażować się w 100 %. Musimy podjąć rolę nie tylko rodzicielską ale również nauczycielską. Z takim materiałem jak „GWIAZDKA Z NIEBA” naukę języka polskiego można zacząć już od pierwszych lat. Ja osobiście jestem zachwycona pakietem i serdecznie wam go polecam.

„Najbardziej skuteczną receptą, aby dziecko zaczęło mówić po polsku, jest mówienie do niego przez cały czas w tym języku. Najlepiej opowiadać , co robimy w danej chwili, nazywać przedmioty i wykonywane czynności, zadawać proste pytania oraz odpowiadać na pytania dziecka„.

 

Cytaty zostały zaczerpnięte z materiałów

Pakietu edukacyjnego GWIAZDKA Z NIEBA.

Dodaj komentarz