GLAD FJARDE ADVENT!

Mija już ostatnia niedziela Adwentu.
15631145_1003523803086267_1324349346_oW pierwszą niedzielę Adwentu Szwedzi tłumnie idą do kościołów na mszę.
W domach  pierwszą oznaką zbliżających się świąt są gwiazdy i świeczniki zapalane w oknach, niemal w tym samym momencie. Szwedzi zaczynają stroić swoje mieszkania i drzwi wejściowe w przecudne stroiki i pomysłowe ozdoby.

Udziela się nastrój zbliżających się- chyba najpiękniejszych- Świąt Bożego Narodzenia.
Symbolem Adwentu w Szwecji jest adwentowy świecznik  tzw. Ljusstake, składający się z 4 świec.
Pierwszą zapal się w pierwsza niedzielę adwentu, drugą w drugą niedziele adwentu itd.
Zwyczaj typowo szwedzki.swiecznik_adwentowy_diy_14-682x1024

Na niedziele adwentowe mówi się tutaj w kolejności: pierwszy adwent- första advent, drugi adwent- andra advent, trzeci adwent- tredje advent , czwarty adwent- fjärde advent.
I życzy się: Miłego pierwszego adwentu! – Glad första advent! itd

Pije się Glögg. Grzaniec, przeważnie z półwytrawnego wina, ale również  bezalkoholowe oparte na soku. Pije się  w  małych filiżankach, dodaje się do niego  migdały, orzechy lub rodzynkami. Jest stałym elementem tradycji szwedzkiej ściśle powiązanej z okresem Adwentu i Świat Bożego Narodzenia.

W grudniowym okresie bardzo znane są   julmarknad czyli jarmarki świąteczne. Organizowane są właściwie w każdym mieście i miasteczku. Połączone dodatkowo z zabawami i grami dla dzieci, inscenizacjami i zagrodami z żywymi zwierzętami.

Niestety tych pięknych chwil nie mogę uwiecznić na zdjęciach, gdyż jestem już w Polsce, ale tu też mamy piękne jarmarki świąteczne 🙂

Dodaj komentarz