DZIEŃ ŚW. ŁUCJI

Już niebawem wyjątkowe szwedzkie Święto „Dzień Św. Łucji”

Aby opowiedzieć o święcie tak wyjątkowy dla Szwecji, cofnę się w historii i opowiem kilka faktów o św. Łucji.

Kim była ?

Z najstarszego przekazu datowanego na V w., święta pochodziła z bardzo bogatej rodziny, mieszkającej w mieście założonym w 734 r. przed narodzeniem Chrystusa- SYRAKUZY. Było to niegdyś najbogatsze i najludniejsze miasto na Sycylii.
Łucja miała wyjść za mąż za zamożnego młodzieńca. Kiedy jednak udała się z pielgrzymką do grobu św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby uprosić o zdrowie dla matki, ukazała się jej święta Agata i przepowiedziała męczeńską śmierć. Kiedy Łucja powróciła do Syrakuzy, cofnęła obietnicę zamążpójścia, rozdała swoje majętności i złożyła ślub dozgonnej czystości.
Niebawem wybuchło prześladowanie chrześcijan, najkrwawsze w dziejach chrześcijaństwa. Wtedy niedoszły małżonek oskarżył Łucję, że jest chrześcijanką i 13 grudnia ok. 304 r. została ścięta mieczem. Miała 23 lata.

Według szwedzkich podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była bardzo niebezpieczna. Działy się ponadnaturalne zjawiska, a zwierzęta przemawiały ludzkim głosem.
Ze strachu ludzie w ogóle nie kładli się spać. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniała ciemność.

eb324_lucia

Zwyczaj obchodów Łucji stał się powszechny w całej Szwecji u schyłku XIX w., a pierwszy pochód zorganizowano w Sztokholmie w 1927 r. Panna ze światłem oznacza św. Łucję, z łacińskiego „światło”.

W Szwecji obchody rozpoczynają się wczesnym rankiem.
w domu, pierwsze budzą się dzieci wraz z mamą, nie budząc ojca i przygotowują na śniadanie lussekatter z kawą.  Gdy jest gotowe, najstarsza córka budzi ojca śpiewając: „Sankta Lucia, ljusklara hagring…” (Święta Łucja przychodzi i rozświetla ciemność zimowej nocy).
Potem wszyscy razem siadają do śniadania.
W szkole dzieci nawzajem częstują się pieczonymi specjalnie na ten dzień bułkami z szafranem (Lussekatter).

Orszak św. Łucji odwiedza w ten dzień miejsca pracy i szkoły.2149bb9bcf86e3351187800563c2a6f7_normal

Tego dnia wieczorem, po zapadnięciu zmroku, główną ulicą niemal każdego miasta w Szwecji przechodzi rozświetlona, śpiewająca kolędy procesja.
Często kilka tygodni przed wieczornym orszakiem szwedzkie gazety organizują wybory najpiękniejszej dziewczyny      i właśnie ta, wybrana przez czytelników, staje na czele procesji. Ubrana w białą, sięgającą ziemi suknię z wiankiem palących się świec lub lampek na głowie.

Wokół niej tańczą inne ubrane na biało dziewczyny i chłopcy w wysokich czapkach ozdobionych gwiazdami , wszyscy śpiewają: „Sankta Lucia, ljusklara hagring…”
Wieczorna procesja to ukoronowanie całego dnia.

Tak naprawdę od dnia świętej Łucji zaczynają się w Szwecji przygotowania do Bożego Narodzenia.

W Polsce również organizowane są koncerty i niekiedy procesje z udziałem dziewczyny ubranej w białą szatę z wiankiem świec na głowie. Organizowane są przez Ambasadę szwedzką, Wydziały filologiczne wielu Uniwersytetów czy też niektóre Kościoły.
Już jutro 8 grudnia 2016 o godz. 20 w Kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Ambasadę Szwecji i Parafię Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie z okazji Dnia Świętej Łucji.

Dodaj komentarz